Adopcja psa

Decyzja o przyjęciu pod swój dach pierwszego lub kolejnego psa, powinna być zawsze decyzją świadomą, przemyślaną i przede wszystkim odpowiedzialną.

Przeczytaj UWAŻNIE zasady adopcji i zapoznaj się z obowiązującymi procedurami adopcyjnymi fundacji.

Nasze priorytety

1. Na wszystkich etapach adopcji przyświeca nam jeden cel: DOBRO PSA.

2. Każdemu kandydatowi staramy się dobrać psa odpowiadającego jego oczekiwaniom, ale też odwrotnie – znając osobowość, temperament, potrzeby i stan zdrowia danego psa, dobieramy do niego odpowiednią osobę/rodzinę. Może się więc zdarzyć, iż uznamy, że dana osoba jest odpowiednim kandydatem na opiekuna dla naszego podopiecznego, ale akurat nie tego, do którego adopcji się zgłosiła. Takiemu kandydatowi wówczas proponujemy adopcję bardziej odpowiedniego dla niego psa.

3. Być może niektórym nasze zasady wydadzą się przesadzone, inni mogą się wręcz poczuć dotknięci, odczytując je jako brak zaufania z naszej strony. Jednych i drugich prosimy o chwilę refleksji i zastanowienia. Wszystko, co i jak robimy, wynika z odpowiedzialności i troski. Dobro naszych podopiecznych jest dla nas najważniejsze. Jesteśmy odpowiedzialni za ich los, bo przecież to my, w ich imieniu, podejmujemy decyzję o adopcji. Ponadto zanim pies jest gotowy do adopcji, poświęcamy mu swój czas, leczymy za pieniądze od darczyńców i co najważniejsze związujemy się z nim emocjonalnie.

4. Jeśli ktoś uważa, że procedura adopcyjna jest przesadzona lub skomplikowana, bo wymaga od kandydata poświęcenia czasu na wypełnienie szczegółowej ankiety oraz cierpliwości w oczekiwaniu na psa, niech odpowie sobie na pytanie: czy faktycznie jest to wygórowana “cena” za możliwość otrzymania za darmo psa, który ma wykonane szczegółowe badania (adoptujący otrzymuje całą dokumentację medyczną), jest zdiagnozowany, zaszczepiony, odrobaczony, wykastrowany, przygotowany odpowiednio do adopcji (tj. znamy jego osobowość, zachowania w stosunku ludzi, psów, kotów, dzieci, itd.).

Kto może ubiegać się o adopcję ?

1. O adopcję psa mogą się ubiegać wyłącznie osoby pełnoletnie, chcące adoptować psa dla siebie, a nie w imieniu kogoś.

2. Nie adoptujemy psów do rodzin, w których są dzieci mające mniej niż 6 lat. W indywidualnych, uzasadnionych i nie budzących żadnych wątpliwości przypadkach, możliwe jest odstąpienie od tej zasady.

3. Dopuszczamy możliwość adopcji psa za granicę, jednak w pierwszej kolejności szukamy domów adopcyjnych w kraju. Adopcja za granicę wymaga również przeprowadzenia niestandardowej procedury adopcyjnej.

Jakie psy przebywają pod opieką fundacji?

1. Pod naszą opieką znajdują się psy w różnym wieku, ze zróżnicowanym bagażem doświadczeń, w różnym stanie zdrowia. Niektóre z nich są chore albo mają za sobą trudną przeszłość. Dlatego prosimy, aby zapoznać się dokładnie z opisem psa, którego chce się adoptować oraz aby decyzja o adopcji była podejmowana z rozwagą, bo często są to psy potrzebujące odpowiedniego wsparcia i właściwej opieki. Adopcja to zaofiarowanie im m.in. czasu, poświęcenia, zabawy, opieki, miłości, leczenia, szkolenia.

2. Psy będące pod naszą opieką nie przechodzą specjalistycznych testów predyspozycji ani szkolenia w kierunku dogoterapii, często nie znamy ich przeszłości, dlatego też nie nadają się na psich terapeutów ani towarzyszy dla osób z trudnościami rozwojowymi.

Zgłoszenie

Osobę, która chce adoptować psa prosimy o kontakt z nami za pośrednictwem poczty e-mail na adres adopcja@aurea.org.pl lub telefonicznie tel. 733 784 407

Ankieta

1. Kandydat jest proszony o wypełnienie ankiety. W celu jej uzyskania prosimy wiadomość e-mail na adres adopcja@aurea.org.pl, telefon lub SMS na numer 733 784 407. Ankieta to nie egzamin ani test. Jej cel to jak najlepsze poznanie kandydata, co umożliwia nam później podjęcie decyzji o adopcji oraz dopasowanie kandydatowi odpowiedniego psa.

2. Za pośrednictwem ankiety chcemy poznać oczekiwania kandydatów w stosunku do psa, dowiedzieć się o nich jak najwięcej, poznać możliwości w zakresie opieki oraz warunków, jakie mogą zapewnić psu.

3. Ankieta to pierwszy i niezwykle ważny element procesu adopcyjnego, dlatego prosimy o wypełnianie jej rzetelnie i wyczerpująco.

Wizyta

1. Kolejnym etapem jest wizyta u kandydatów w ich domu celem osobistego zapoznania się oraz sprawdzenia warunków, w jakich pies miałby zamieszkać. Prosimy o cierpliwość w tej kwestii. Czasem umówienie wizyty wolontariusza trwa kilka lub kilkanaście dni z przyczyn od nas niezależnych.

2. Bardzo ważnym jest dla nas, aby podczas wizyty byli obecni wszyscy domownicy.

3. Nie praktykujemy spotkań zapoznawczych kandydatów z wybranymi przez nich psami do adopcji. Czasem zdarza się okazja do spotkania na wspólnym spacerze albo podczas wizyty wolontariusza, kiedy pies i kandydat mieszkają w jednym mieście.

Decyzja

1. Kandydat do adopcji psa ma możliwość wycofania się z propozycji zaopiekowania się psem na każdym etapie procesu adopcyjnego.

2. Fundacja również może odmówić adopcji psa na każdym etapie tego procesu.

3. Decyzja o adopcji psa podejmowana jest przez władze fundacji czasami dopiero po przeprowadzeniu kilku wizyt u różnych kandydatów, czyli może być ona odłożona w czasie. Prosimy o cierpliwość w tej kwestii.

4. Przy wyborze nowego właściciela kierujemy się przede wszystkim dobrem psa i nie chcemy podejmować tak ważnych decyzji pochopnie lub pod presją.

5. Fundacja nie ma obowiązku tłumaczenia się ze swoich decyzji dotyczących powodów odmowy adopcji psa.

Odbiór psa

Nowy właściciel jest zobowiązany do osobistego odbioru psa z domu tymczasowego.

Umowa adopcyjna

1. Z każdym, kto adoptuje od nas psa, podpisujemy umowę adopcyjną, z której treścią kandydat ma obowiązek zapoznać się wcześniej.

2. Złamanie warunków umowy wiąże się z jej wygaśnięciem i odebraniem psa przez fundację.

Po adopcji

1. Czujemy się odpowiedzialni za dalsze losy adoptowanych psów, dlatego zależy nam na utrzymaniu kontaktu z ich nowymi opiekunami.

2. Otrzymywane zdjęcia i wiadomości pozwalają nam utwierdzić się w przekonaniu, że znaleźliśmy naszym podopiecznym najlepsze z możliwych domów. Prosimy nie traktować naszego zainteresowania jak ingerencji w Wasze życie osobiste. Jeśli będziecie mieć chęć udzielania nam bardziej osobistych informacji, będzie nam bardzo miło, nie ma jednak takiego obowiązku.

3. Obowiązkiem jest natomiast informowanie nas o wszystkich istotnych zmianach, dotyczących zdrowia i warunków życia adoptowanego psa.

Wsparcie poadopcyjne

1. Pamiętajcie, że zawsze staramy się służyć pomocą w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z adoptowanym psem. Dlatego nie miejcie oporów, aby dzwonić lub pisać, jeśli dzieje się coś, z czym sobie nie możecie poradzić.

2. Domy adopcyjne mogą też korzystać z pomocy i usług wspierających nas osób i firm m.in. szkoleniowców, groomerów. Odezwijcie się do nas, a podpowiemy, do kogo możecie się zwrócić.